Make your own free website on Tripod.com
Web kursu, javascript kursu, bedava background, butonlar, scriptler, bedava servisler. tıklayın .
Web sayfanız için gerekli kaynak site

ANİMATEGİF NASIL HAZIRLANIR

Gif resimleri gibi gif animasyonlarıda (Animategif) hazırlmak için bir çok program mevcuttur. Bu programların kendilerin mahsuz özellikleri vardır. Animategif hazırlamak kolay bir iştir. Yeter ki elimizde gerekli programlar olsun. Biz gif animasyonu hazırlamak için Pait Shop Pro 5.5 programını kullanacağız.

Paint Shop Pro da animategif hazırlamak için Animation Shop programı bulunur. Bu programla hem peşpeşe kareleri birleştirerek animasyon oluşturabilirsiniz. Ayrıca isterseniz elinizdeki resme efektler ekleyebilirsiniz. Burada bu iki yöntem de anlatılacak.

KARELERLE ANİMASYON OLUŞTURMA YÖNTEMİ

Bu yöntemde öncelikle nasıl bir animasyon hazırlanacak ise gerekli kareler Paint Shop Pro da hazırlanır. Mesela 5 karelik bir animasyon hazırlayacak iseniz bu beş kareyide özenle çizin.

Sonra Animaton Shop 'a gelin ve File menüsünde New seçeneğini seçin. Gerekli ayarlara dikkat edin resim karesinin boyutları sizin hazırladığınız boyutlara eşit olsun. Sonra Paint Shop Pro'da hazırladığınız ilk resmi Edit menüsünden Copy seçeneğini seçerek kopylayın. Animation Shop'a gelin. Edit menüsünden Paste/As New Frames seçeneğini seçin. Atık yaptığınız ilk kare Animation Shop'ta. Aynı yöntem ile diğer resim karelerini de Animation Shop'a taşıyın.

View menüsünde Animation seçeneğini işaretleyin ve hazırladığınız animasyonu izleyin. İsteiğiniz gibi bir animasyon olmuşsa artık kayıt edebilirsiniz.

Hazırlanan resim kareleri

1  2  3  4  5

Oluşan animasyon

12345

Bu yöntem de her kareyi sizin özenle hazırlamanız gerekiyor. Bu uğraş isteyen bir iştir. Eğer vaktiniz yoksa Animation Shop'ta hazır animasyon yöntemleri de var. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

RESİMLERE EFEKT EKLEME

Güzel bir resim hazırladınız ve buna efek eklemek istiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Bu noktada Animation Shop yardımınıza koşuyor. Öncelikle resminizi hazırlayın ve kayıt edin. Tabii ki hazır bir gif resmi de kullanabilirsiniz. Animation Shop'u açın. File menüsünden Open seçeneği ile bir resim yükleyin.

Effects menüsüne gelin. Bu menüde iki seçenek göreceksiniz. Bunlar Image Transition ve Text Transition dur. Birinci seçenekte resime çeşitli hazır görsel efektler ekleyebilirsiniz. İkinci seçenekte ise birçok yazı efekti eklersiniz.

Öncelikle Image Transition seçeneğini görelim. Kullanımı çok kolaydır. Bu seçeneği açın Effects/Image Transition .Show Priev işaretli olsun. Menüden istediğiniz bir seçeneği seçin Customize.. nin üzerindeki menü. Efekt kendiliğinde oluşacaktır. Diğer efektleride deneyin. Beğendiğiniz efekt gelince OK'u tıklayın. Artık animasyonumuzu View/Animation seçeneğini işaretleyerek görebiliriz. İstediğimiz gibi ise kayıt edin.

Tatlı bir resim

civciv

Güzel bir efekt blinds

civciv

Yazı ekleme efekti de aynı yöntem ile çalışır. Effects/Text Transition'u tıklayın. Define Text kutusuna istediğiniz bir yazıyı yazın. Menüden Costumize...nin üzerindeki menü istediğiniz yazı efektini seçin ve izleyin. Font butonunu tıklarsanız değişik fontlar seçebilirsiniz. Artık OK u tıklayın ve animasyonunuzu kayıt edin.

Bu boğayı kim kızdırdı?

kızgın bir boğa

İşte size flag efekti

Ben kızdırmadım abi!

Web sayfalarında çok güzel animategif bulabilirsiniz. Gif kolesiyonunda da yeteri kadar örneklerini görebilirsiniz. Siz hazırladığınız güzel animasyonları gönderin bizde sizin gönderdikleriniz bölümünde yayınlayalım.

Ana sayfa Gif nedir Animatedgif nedir Transparangif nedir
Animatedgif hazırlama Transparangif hazırlama Bedava gifler E-Mail