Make your own free website on Tripod.com
Web kursu, javascript kursu, bedava background, butonlar, scriptler, bedava servisler. tıklayın .
www.webtasarimrehberi.com

TRANSPARAN GİF NASIL HAZIRLANIR

Transparan bir gif resmi hazırlamak kolay bir iştir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki çok önemli. Bu nokta transparan yapılacak resimde kullanmayacağınız bir rengi seçmektir. Sadece bir renk transparan seçilebilir.

Paint Shop pro 5.5 de bir resim nasıl transparan yapılı görelim. Öncelikle File menüsünden New 'i seçelim. Image type seçeneğini 256 Color (8 bit) yapalım. Background seçeneğini kullanmayacağımız bir renk mesela siyah (balck) seçelim. OK kutusunu tıklayıp resim alanını açalım.

Artık bir resim çizebiliriz dikkat edeceğimiz nokta transparan seçtiğimiz rengi kullanmamaktır. Çünkü işimiz bittiğinde bu resmi gösterirken transparan seçtiğimiz renk görünmeyecek onun yerine sayfamızın alt alan rengi konulacaktır. Resmimizi bitirdiğimizde Colors menüsünden Set Palette Transrency Seçeneğini seçelim. Ekranımıza yeni bir iletişim kutusu gelecek. Bu kutudan Set the transparency value to the currnt background color Seçeneğini işaretleyip OK diyelim. Artık resmimiz transparan oldu. Kayıt edip sayfanızda deneyin resmin alt alan renginin sayfada olmadığını görün.

Normal bir gif resmi.

transparan olmayan bir resim

Aynı resmin transparan hali

transparan bir resim

Ana sayfa Gif nedir Animatedgif nedir Transparangif nedir
Animatedgif hazırlama Transparangif hazırlama Bedava gifler E-Mail